Badania czystości wody Białej Przemszy

Łukasz Drążewski, 09.04.2007

Woda w Przemszy w miejscowości Sławków ma kolor brudno szary spowodowany gęstą zawiesiną wypompowywaną z pokładów kopalnianych.

Image

   Zdjęcie powyżej, wykonano w miejscu w którym wpływa do Przemszy strumień czystej  wody. Nie trzeba jednak nawet stosować porównań, żeby wizualnie ocenić skalę problemu ,  poniżej widok „rzeki” a raczej ścieku z kopalni z mostu na drodze w Sławkowie przecinającego Białą Przemszę w dzielnicy Walcownia.

Image

 

Pobrane zostały próbki wody przez ludzi, którym ochrona środowiska i życia w rzece nie jest obojętna.

 

Image

Następnego dnia próbki oddano do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiolog. w Będzinie. Po tygodniu oczekiwania otrzymaliśmy wynik, który przekroczył nasze najgorsze obawy.  Przedstawiamy go wszystkim zainteresowanym:

Sprawozdanie – wynik badania cz.1

Sprawozdanie – wynik badania cz.2

Sytuacja taka – zanieczyszczenia rzeki Biała Przemsza występuje od wielu lat i zawsze z tego samego źródła, czego jesteśmy świadkami. Istnieje obawa, że wysiłki ponoszone przez PZW Okręg Katowice jak i grupy działaczy z naszego regionu na zarybianie wód  BP pstrągiem potokowym zostaną zmarnowane i zaprzepaszczone. Przypominam, że już dziś obserwujemy pojedyncze sztuki martwych ryb odnajdywanych na brzegu rzeki.

Krzysztof Massalski


 Warto zapoznać się również z aktualnymi  danymi na stronach WIOŚ w Katowicach http://www.katowice.pios.gov.pl/ . Wg zamieszczonych tam informacji wartości zawiesiny rz. Biała Przemsza na wys. Sławkowa 23,7km od 09.01.2006 do 04.12.2006. wynosiły odpowiednio Minimum / Maksimum / Średnia – 10 / 62,4 / 20,43 mg/l.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zostaw swój komentarz

2 odpowiedzi na “Badania czystości wody Białej Przemszy”

 1. sdfsf napisał(a):

  witam, nie wyświetlają się ani zdjęcia ani linki do sprawozdań z badań. Kopalnia na pewno ma operat wodnoprawny i dopuszczalne wartości jakie powinna mieć woda wypompowywana do Białęj Przemszy. Jeśli są przekroczenia to WIOŚ powinien wodę zbadać i nałożyć odpowiednie kary. W XXI wieku budowa osadnika albo inny sposób oczyszczenia wody to nie problem.

 2. Łukasz Drążewski napisał(a):

  Dzięki za zgłoszenie błędu na stronie. Poprawione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *