Kolejna udana akcja

Łukasz Drążewski, 23.08.2012

Po inkubatorach w Sławkowie i tarlisku na Sztole przyszła kolej na Kanał Szczakowski. Także i tu chcieliśmy poprawić warunki tarłowe dla ryb litofilnych, w tym przede wszystkim dla pstrąga potokowego i lipienia. Czynu dokonaliśmy w upalną sobotę 18 sierpnia. Kilkunastu członków i miłośników stowarzyszenia stawiło się wcześnie rano nad brzegiem kanału kilka kilometrów na południowy zachód od m. Bukowno. Końcowy efekt prac to 50 metrów kw. dna pokrytego żwirem, w którym miejmy nadzieje już za parę miesięcy pstrągi zaczną składać ikrę.

Budowa tarliska zaczęła się już znacznie wcześniej. Tak na prawdę to zaczęła się od zaszczepienia pomysłu przez naszego kolegę Krzyśka Jarosza całej reszcie członków. Krzysztof obserwując to miejsce od wielu miesięcy wiedział że jest ono przez pstrągi lubiane i że nawet w czasie tarła gromadzą się tutaj i próbują do niego przystępować (pomimo braku żwirowego dna!). Pomysł budowy tarliska w tym miejscu został zaaprobowany przez większość członków stowarzyszenia co skutkowało przeznaczeniem pieniędzy z budżetu SPBP na ten cel w 2012 roku.

Pierwsze prace zaczęły się już pod koniec 2011 roku kiedy to nasi zaprzyjaźnieni koledzy quadowcy pomogli nam przewieźć sporą ilość głazów i kamieni w miejsce planowanych prac.

Oczywiście na przeprowadzenie tych prac potrzebowaliśmy odpowiedniej zgody na wjazd w teren ciężkim sprzętem i utworzenie tarliska w kanale. Zgodę tą otrzymaliśmy od właściciela terenu czyli Lasów Państwowych Nadleśnictwo Chrzanów. W tym miejscu pragniemy oczywiście podziękować Nadleśnictwu oraz Panu Leśniczemu Jackowi Chmurze za wszelką uzyskaną pomoc i zaufanie jakim nas obdarzono.

W tym roku prace rozpoczęły się wiosną od wykoszenia dna cieku z rosnącej gęsto trzciny oraz budowy dwóch deflektorów powyżej miejsca wsypania żwiru. Deflektory poprawiły dynamikę wody w kanale co zabezpieczy położony niżej żwir przed osadzaniem się na nim piasku (zdjęcia poniżej).

W sobotę 18 sierpnia grupa 20 osób zebrała się by dokończyć dzieła. Firma Transportowo – Usługowa Pana Jerzego Szopy z Braciejówki k. Olkusza dostarczyła żwir rzeczny oraz koparkę, którą „podrzucał” kamienie na brzeg cieku. Bezpośrednio do wody żwir był wrzucany łopatami i wnoszony we wiadrach. Pod żwirem dno zostało jeszcze raz oczyszczone a następnie wyłożone geowłókniną. Całość została umocniona głazami i większymi kamieniami, lewy brzeg kanału został umocniony palikami i gałęziami, a na końcu zostały posadzone wierzby.

W tym miejscu chcemy jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim uczestnikom akcji, oraz tym wszystkim którzy udzielali się wcześniej, prowadząc prace przygotowawcze.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z akcji:

 

Zdjęcia: Krzysztof Jarosz, Wojciech Żurawski
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zostaw swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *