Czy Biała Przemsza skorzysta na popularności

Zainteresowanie naszą rzeką wzrasta z roku na rok. Park Linearny, Trójkąt Trzech Cesarzy, nowe przystanie kajakowe – to główne tematy które przewijają się w lokalnej prasie.

Za nami 10 lat…

30 stycznia 2008 roku nasze stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane. Całkiem niedawno obchodziliśmy więc kolejne, 10-te już „urodziny”. Takie momenty skłaniają do refleksji i podsumowań.

Galeria Białej Przemszy

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z galerii bialaprzemsza.pl. Fotografie pochodzą od zarejestrowanych użytkowników naszej strony z lat 2006-2015.

Ktokolwiek widział…

Z żalem zawiadamiamy że Sztoła jaką znaliśmy zniknęła…

Czas na Centurię

Od dawno już chcieliśmy coś dla niej zrobić. Bo zasługuje na to. Bo jest urocza, krystalicznie czysta, trochę zapomniana, ale w dalszym ciągu magnetyczna, tajemnicza i obiecująca. Teraz nadszedł czas, kiedy w końcu możemy pomóc Centurii. Możemy, gdyż dostaliśmy niedawno pozwolenie na przeprowadzenie prac konserwacyjnych, dzięki którym powstanie kilkadzesiąt metrów bieżących tarliska dla pstrąga potokowego oraz innych ryb. Oczywiście jak zawsze w takich przypadkach liczymy również na Waszą pomoc!

Ochrona siedlisk przyrodniczych

W ubiegłym roku rozpoczęty został program „Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy” realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Pierwsze prace zostały wykonane pod koniec 2010 roku a cały projekt ukończony będzie w 2013 roku.

Obce gatunki w Białej Przemszy

Gatunki introdukowane (obce) to takie, które w sztuczny sposób zostały wprowadzone w miejsca, gdzie do tej pory nie występowały w naturalny sposób.

Restytucja – pisanie o systematycznym działaniu

Już 5 lat, bo od jesieni roku 2005 jednym z obszarów działania członków SPBP jest wdrażanie i instalowanie w dolinie rz. Białej Przemszy Sztucznych Modułowych Nadbrzeżnych Inkubatorów Pstrągowych.

Zapraszamy na ścieżkę

Na początku września została oznakowana nowa ścieżka przyrodnicza nad Białą Przemszą w Jaworznie od mostu na ul. Batorego – do ujścia Koziego Brodu. Członkowie stowarzyszenia pomagali w realizacji projektu, który sfinansowany został przez Urząd Miasta Jaworzno.

Ochrona przyrody w dorzeczu Białej Przemszy

W Polsce rozróżniamy kilka form ochrony przyrody. Od ochrony ścisłej w postaci parków narodowych i rezerwatów, poprzez ochronę poszczególnych elementów przyrodniczych jaką dają parki krajobrazowe (ochrona krajobrazu i wartości przyrodniczych) czy obszary Natura 2000 (ochrona siedlisk), a skończywszy na użytkach ekologicznych, zespołach przyrodniczo krajobrazowych, stanowiskach przyrody nieożywionej. Oto obszary położone w zlewni Białej Przemszy i objęte prawną ochroną dzięki ich walorom przyrodniczym.