Czas zmian

Jak doskonale wiecie tegoroczny sezon pstrągowy zaczęliśmy bez Sztoły. Straciliśmy ja najpewniej bezpowrotnie. Również Biała Przemsza zmieniła się nie do poznania. Obecnie na wysokości Sławkowa płynie ok. 30% tego co płynęło w ubiegłych latach. Im niżej w lasy na pograniczu Sławkowa, Bukowna i Jaworzna tym gorzej. Miejscami rzeka nie przypomina w ogóle Białej Przemszy. Dużo wolniejszy nurt, płytka woda i odsłonięte piaszczysto – muliste dno – miejscami nie przypomina to już wody krainy pstrąga a raczej spokojną wodę nizinną. Sprawę ratują powalone w rzece drzewa, które szczególnie teraz sprawiają wrażenie że jest ich dużo więcej.

Stali bywalcy skarżą się nie tylko na wygląd, ale na jałowość wody. Teraz najlepiej widać zanieczyszczone dno oraz prawie całkowity brak życia biologicznego: brakuje kiełża, jakiegokolwiek narybku, w wodzie nie widać dosłownie nic. Również pstrągów łowi się jak na lekarstwo.

Biała Przemsza

Zdjęcie użytkownika naszej aplikacji.

Innym negatywnym zjawiskiem jest bardzo płytka woda. Wszechobecna susza, brak śniegu oraz mała ilość opadów powoduje, że w Białej Przemszy płynie bardzo mało wody. Przerażające jest perspektywa nadchodzącego lata, które jeśli będzie bardzo ciepłe, może doprowadzić do znacznego wzrostu temperatury wody. Mała jej ilość nagrzeje się z pewnością szybciej. O tym jaki wpływ na pstrągi ma podwyższona temperatura wody przeczytacie na: https://krainapstraga.pl/post/lososiowate-a-zmiany-klimatyczne.

Na koniec polecam jeszcze kilka artykułów na temat byłych już wód kopalnianych ZGH Bolesław odprowadzanych do Białej i Sztoły. Na stronie przedsiębiorstwa pojawiło się w tym roku kilka bardzo dobrych materiałów na ten temat. Szczególnie ciekawy jest artykuł dotyczący sztolni odprowadzających wody dołowe kopalń rejonu olkuskiego: https://zghboleslaw.pl/pl/aktualnosci/likwidacja-kopalni/91-wody-rejonu-olkuskiego oraz ten na temat losu zwierząt żyjących w Sztole i Białej:  https://zghboleslaw.pl/pl/aktualnosci/likwidacja-kopalni/86-los-zwierzat-zyjacych-w-sztole-i-bialej-po-wylaczeniu-pomp-w-kopalni-olkusz-pomorzany-fakty.

Udostępnij