Rybostan Biała Przmsza 023

Forum na temat Białej Przemszy: przyroda, wędkarstwo, ryby, Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy. Zapraszamy do dyskusji!
Micz

Rybostan Biała Przmsza 023

Postautor: Micz » 04 lut 2017, 20:07

Witam

Chciałbym spytać kolegów po kiju, czy zdarzają się wam przyłowy innych ryb poza potokowcami ?
I nie chodzi mi o sięganie 5 czy 10 lat wstecz ale ciekawi mnie to co kryje się pod wodą patrząc 2 sezony wstecz ? Jestem pewien że trafił się lipień, ale coś więcej ? Mile widziane zdjęcie :D

Awatar użytkownika
krupin

Re: Rybostan Biała Przmsza 023

Postautor: krupin » 05 lut 2017, 18:56

Mi się przytrafiło kilka okoni na jiga.

Gaccek

Postautor: Gaccek » 05 lut 2017, 20:59

Dwa sezony wstecz szczupak i okoń.

Awatar użytkownika
pitfish

Postautor: pitfish » 06 lut 2017, 8:27

Okoń i szczupak to przyłowy które się zdarzają. Z ryb złowionych widziałem jazia, słyszałem o kleniu. Z ryb widzianych pływających - płoć. Z tego co zostawiła np wydra - miętus. Przy okazji odłowów kontrolnych również głowacz.

Micz

Postautor: Micz » 12 lut 2017, 21:57

Czyli coś się tam przytrafia, interesuje mnie to bo osobiście nie natrafiłem tam na żadną inną rybę poza pstrągiem. Zresztą moi znajomi też, poza jednym który w zeszłym roku wyciągną małego klenia, tak słyszałem. Przy dość dużym obłożeniem rzeki przez wędkarzy sygnały o innym gatunku ryby są bardzo rzadkie. Rzeka wygląda rewelacyjnie, troszkę szybkiego nurtu ale w większej części powoli przetacza się przez dzicz. Brzegi jak i dno bardzo urozmaicone, dołki, wypłycania, podmycia, zawady, korzenia, konary całe drzewa. Wydawać by się mogło że rzeka jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ryb, zarówno drapieżnych jak i białych. Dziwnym trafem nie jest i bardzo mnie interesuje dlaczego nie jest ? Brak ryb towarzyszących ma również wpływ na ubogi jadłospis pstrąga a co za tym idzie jego populacje.

Awatar użytkownika
drazewski

Postautor: drazewski » 12 lut 2017, 22:36

Ja się nad tym zastanawiam już jakieś 17 lat :( (ale ten czas leci)

Ale w 100% podzielam Twój pogląd. Też nie mogę się nadziwić że TAKA rzeka jest tak naprawdę tak uboga jeśli chodzi o ryby. Nie chciałeś żeby pisać co było przed laty więc nie będę ;) ale jestem pewnie że własnie te 10-15 lat wstecz było ogólnie więcej ryb niż teraz. Chociaż teraz dużo łatwiej o pstrąga, ale to wynika z zarybień prowadzonych na Maczkach. Trzeba jednak pamiętać że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat były dwa bardzo mocne zatrucia rzeki na odcinku od Maczek w dół które zdziesiątkowały populacje wielu gatunków ryb.
Z całą pewnością jest w rzece kleń. Widać go w dużych ilościach przy ujściu Koziego Brodu (obserwacja z ubiegłego roku). Zresztą wg oficjalnych danych z PZW zarybia się ten odcinek kleniem i jaziem.

Micz

Postautor: Micz » 13 lut 2017, 21:31

Zastanawia mnie czy stowarzyszenie współpracuje z jakimś ichtiologiem, lub czy w jego szeregach jest osoba która ma doświadczenie w tych sprawach. Czy poza zarybieniami pstrągiem lub lipieniem rzeka zarybiana jest innymi gatunki ryb ? Przez stowarzyszenie chyba nie ale ciekawi mnie czy PZW a jakiś wkład w utrzymanie rybostanu w rzece. Głównym problemem dla rzeki jest ZGH „Bolesław” który odprowadza swoje zanieczyszczone wody do Sztoły oraz Białej stanowi to nie mały problem dla rozrodu pstrąga i być może innych ryb. Czy ZGH "Bolesław" w jakimś stopniu rekompensuje lub wspomaga prace stowarzyszenia ? I tam z czystej ciekawości zna ktoś dokładne miejsca zrzutu wody ZGH.

stichxx

Postautor: stichxx » 20 lut 2017, 14:59

W zeszłym roku kleń około 40 cm. Na muchę.

Forest-Natura

Postautor: Forest-Natura » 24 lut 2017, 21:35

Witam.
We wrześniu ubiegłego roku widziałem ok. 12-13 cm szczupaczka na Tarnówce i dwa okonie ok. 15 cm w Golczowicach.
Pozdrawiam.

Paweł

Postautor: Paweł » 08 kwie 2017, 22:19

Co do rybostanu to jestem w szoku po ostatniej ( jakiś tydzień temu ) wizycie na "górnej BP" na odcinku no kill. wizyta z dzieciakami, którym kilka razy w ciepłym sezonie pokazywałem lipienie i potoki w BP i Tarnówce (nie łowię od jakich 3 lat). niestety nie ma co pokazać dzieciom bo nic nie ma. pomyślałem że może migracje rybek, nie wiem, skryły się i kiedyś wyjdą...
Ale spotkałem kolegę wędkarza, który opowiadał że dwóch strażników ( tak strażników !!!) wytłukło rybki w okolicach Golczowic. Rzekomo matka jednego z nich miała się chwalić w pracy, że syn przynosi tyle ryb że nie idzie przejeść....

Nie wiem, może macie jakieś konkrety na ten temat? jeśli byłaby to prawda to cały kilkuletni trud i kupa hajsu poszła w p..zdu...

Wróć do „Ogólnodostępne”