Nowy wykaz wód pstrąga i lipienia
Zwyczajowo już co trzy lata ukazuje się nowy wykaz wód krainy pstrąga i lipienia nazywany oficjalnie Informatorem Wód Krainy Pstrąga i Lipienia. Informator tworzony jest na podstawie materiałów przygotowanych przez poszczególne Zarządy Okręgów PZW. Obejmuje on odcinki rzek i potoków oraz wody użytkowane przez Polski Związek Wędkarski, uznane za krainę pstrąga i lipienia. W informatorze, który pojawił się na stronie Okregu PZW w Katowicach zaraz na początku tego roku, jest kilka niewielkich zmian w stosunku do wykazu z lat poprzednich. Dla wędkarzy łowiących na wodach dorzecza Białej Przemszy interesująca jest jedna zmiana, która dotyczy Kanału Szczakowskiego.
Kanał Szczakowski się zmienia
Kanał Szczakowski, lewy dopływ Białej Przemszy, zmienił się bardzo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z cieku niosącego sporą ilość wody, z wodą o szybkim nurcie i zmienną głębokością, Kanał zaczął przemieniać się w … kanał. Przede wszystkim płynie nim coraz mniej wody. Ciek stał się płytszy. W dolnym odcinku, po pracach regulujących przeprowadzonych kilkanaście lat temu, Kanał bardzo silnie zarósł i stał się mało atrakcyjnym, płytkim łowiskiem. Również górne i środkowe odcinki mocno zdziczały, utrudniając lub też wręcz uniemożliwiając wędkowanie na długich fragmentach. Problemem jest nie tylko roślinność nabrzeżna, ale przede wszystkim gęsta roślinność podwodna.
Mniej wody w Kanale to także wolniejszy nurt i większa zmienność temperatury wody. W okresach letnich woda dużo szybciej nagrzewa się przez co stwarza mniej korzystne warunki dla pstrąga potokowego. Pstrąga na Kanale łowi się z roku na rok co raz mniej o czym świadczą zestawienia rejestrów połowów ryb.
Skrócony odcinek
W najnowszym wykazie wód krainy pstrąga i lipienia doszło do jednej zmiany właśnie na Kanale Szczakowskim. Otóż odcinek górski na tym cieku został skrócony o 4km. Koniec wody górskiej wyznacza obecnie most drogowy w Jaworzno – Szczakowej niedaleko zbiornika Sosina. Poniżej tego mostu Kanał Szczakowski ma od tego roku status wody nizinnej. Nieznamy oficjalnego powodu, dla którego podjęto taką decyzję, jednakże problemy Kanału, które opisane zostały powyżej (czyli jego zarastanie i coraz mniejsza ilość wody) z pewnością się do tego przyczyniły. Skądinąd wiemy też, że dolny fragment Kanału, niebędący już wodą górską, ma zostać zarybiony innymi gatunkami ryb, w tym rybami z rodziny karpiowatych.
Ciekawi nas jaka jest Wasza opinia na ten temat. Czy Waszym zdaniem podjęto słuszną decyzję skracając odcinek górski na Kanale Szczakowskim? Czy Waszym zdaniem Kanał Szczakowski może stać się interesującym łowiskiem nie tylko dla miłośniłów ryb szlachetnych? Zapraszam do dyskusji poniżej.