Po zawodach – VII Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

12 czerwca 2016

Już po raz siódmy odbyło się towarzyskie spotkanie miłośników wędkarstwa muchowego i spiningowego – VII Puchar Przyjaciół Białej Przemszy. Tym razem impreza odbyła się w iście kameralnym gronie – na starcie stawiło się nieco ponad 30 uczestników. Sędzia Główny, stary wyjadacz, były reprezentant naszego kraju na arenie międzynarodowej, znany również z Muchowego Grand Prix Polski, Kuba Nocoń, przypomniał regulamin (powrót do zasady dwóch największych ryb, która przyjęta była w trakcie pierwszych Pucharów), oraz przedłużył o godzinę czas zaplanowany na łowienie 🙂 (wszak wszyscy uwielbiamy uganiać sie za pstrągami w upalny dzień między 12 a 14).

Przebieg zawodów

Wodę w rzece wszyscy obeznani z tematem określili jako wodę „do łowienia”. Tak więc po rozdaniu kart startowych zawodnicy – wśród nich jeden „junior” i jedna kobieta (do tych osób jeszcze w relacji wrócimy) – ruszyli pełni nadziei na spotkanie z rybą życia (a przynajmniej rybą zawodów). Już na tym etapie pojawiły się pierwsze dylematy…. czy przerzucać wiele niewymiarowych ryb czy zaryzykować i spróbować złowić starszy rocznik. Okazało się, że i jedna i druga taktyka się sprawdziły, ale spowodowane to było jakąś niczym nieuzasadnioną niechęcią tych naprawdę starych ryb do współpracy z wędkującymi. Zdecydowana większość łowionych i punktowanych ryb to „okazy” od 30 do 34 cm. Wszystkie punktowane ryby to pstrągi potokowe. W trakcie tegorocznej edycji Pucharu nie można było powiedzieć, że jakaś metoda dominuje. Ryby łowili zarówno muszkarze jak i spiningiści. To samo dotyczy obeznania z wodą – bez miarowej ryby wracały zarówno osoby, które nad rzeką były pierwszy raz jak i osoby, które nie dość, że urodziły się z wędką w ręku to jeszcze jakieś 3 metry od brzegu Białej Przemszy.

Zwycięzcy

W klasyfikacji muchowej zwyciężył Henryk Wróbel, który do punktacji przedstawił dwa pstrągi po 43 cm (również kategoria ryba zawodów należała do kolegi Henryka Wróbel). Drugie miejsce (i tu niespodzianka) Witold Nocoń (pstrągi 34 i 38 cm). Na trzecim stopniu podium (może się go kiedyś dorobimy) stanął Przemysław Bieniecki z rybami 33 i 33,6 cm.

Natomiast w kategorii spining działy się rzeczy zarówno piękne jak i dające nadzieję na przyszłość. Otóż zwycięzcą został utalentowany junior, Mateusz Dębski, z wynikiem 33,5 i 34,5 cm (to jeśli chodzi o nadzieje na przyszłość). Drugie miejsce wywalczył Artur Broś łowiąc dwa pstrągi 31 i 34 cm. Natomiast miejsce trzecie (to ten epizod zaliczany do rodzaju pięknych), z dwoma rybami 32 i 33 cm wywalczyła Magda Słuszniak, która w sposób niezwykle finezyjny potrafiła przekonać pstrągi do współpracy, miażdżąc przy tym brutalnie większą część reprezentantów płci męskiej.

Zawody zakończyły się wspólnym grillowaniem. I choć śpiewów, tańców i innych rozrywek zabrakło (wszak to nie casting do programu Mam Talent), odbył się konkurs rzutów muchówką-klejonką, który autorowi tego tekstu jeszcze przez wiele lat będzie się śnić w najgorszych nocnych koszmarach, gdyż w trakcie swojej próby w rzucie na odległosć ręcznie wykonana, piękna muchówka uległa złamaniu.

Podziękowania

Na koniec podziękować należy Sponsorom, którzy w tym roku wyjątkowo dopisali. Bardzo dużo do organizacji całej imprezy wniosły dwie osoby: sędzia główny, Kuba Nocoń oraz jeden ze sponsorów Pucharu, Eugeniusz Stanicki z firmy Koda-Fishing. „Dobrym duchem” tej edycji zawodów był również Piotrek Nadolny, znany w półświatku pod pseudonimem Pitfish.

Jednak przede wszystkim podziękowania należą się wszystkim uczestnikom Pucharu – bez Was ta impreza nie mogłaby się odbyć. Jako że moim skromnym zdaniem to wydarzenie było całkiem udane, chciałbym nieśmiało zaprosić już teraz na VIII Puchar Przyjaciół Białej Przemszy, który odbędzie się w 2017 roku.

 

Oficjalne wyniki

wyniki

Zdjęcia z imprezy od Magdy Słuszniak

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

Puchar Przyjaciół Białej Przemszy

 

Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •