Pstrąg i Lipień (67)

Najnowsze wydanie Pstrąga i Lipienia (o numerze 67), czyli nieregularnego pisma (publikowanego już tylko w formie elektronicznej) redagowanego przez dra Stanisława Ciosa ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Jest ono w zdecydowanej większości poświęcone historii wędkarstwa w Zagłębiu Dąbrowskim, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza Przemszy.

Autor opracowania zebrał dużą ilość historycznych materiałów pochodzących z m.in. z lokalnej prasy, dokumentów rybackich, informacji na temat pierwszych organizacji wędkarskich czy pierwszych dzierżawców wód. Są także wątki związane z pierwszymi zarybieniami wód Czarnej i Białej Przemszy. W artykule nie mogło również zabraknąć jakże ważnego rozdziału dotyczącego silnej antropopresji w dorzeczu Przemszy. Omówione zostały więc przemiany związane z regulacją rzek, ich wykorzystaniem do celów przemysłowych i transportowych, a także kwestie dotyczące zanieczyszczenia wód dorzecza Przemszy.

Bardzo ciekawy jest również wątek dotyczący zasadom połowu w dorzeczu Przemszy, które zawarte były w Informatorach wód krainy pstrąga i lipienia PZW w latach 1974-2011.

Mamy nadzieję, że ten krótki wstęp zachęci Was tylko do przeczytania całego artykułu, który znajdziecie w najnowszym Pstrągu i Lipieniu. Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko zaprosić do miłej lektury.  Najnowszy numer Pstrąga i Lipienia znajduje się pod tym linkiem: Pstrąg i Lipień (67).

 


Pstrąg i Lipień

Pstrąg i Lipień, dr Stanisław Cios

Pstrąg i Lipień (wykaz numerów od 24 do 67).

 

Udostępnij