Śnięte ryby w Białej Przemszy

Znaleziono w miniony weekend ok. 20 sztuk martwych pstrągów w Białej Przemszy na terenie miasta Sławkowa. Ryby były wielkości 20-40 cm. W poniedziałek poinformowany został Oddział Ochrony Wód Okręgu Katowice PZW. Jednocześnie pisemnie poinformowany o sprawie został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Ryby nie miały żadnych zewnętrznych śladów, które mogłyby wskazywać np. na kłusownictwo bądź działalność drapieżników.

Dwa niezależne patrole PSR wysłane przez PZW w poniedziałek nie znalazły jednak żadnej martwej sztuki pomimo zapewnień, że cała Biała Przemsza została sprawdzona. Najwyraźniej jednak niezbyt dokładnie gdyż pojedyńcze sztuki można dalej znaleźć w przybrzeżnej roślinności głównie w okolicach Sławkowa. Wygląda więc na to, że skażenie bądź, inny czynnik wywołujący padanie ryb zadziałał bardzo lokalnie i na krótkim odcinku. Padają domysły co mogło wywołać zdychanie pstrągów. Czyżby podobnie, jak ma to miejsce na Zalewie Zegrzyńskim i Bugu, główną przyczyną była pogoda i przyducha w rzece? Niewykluczone choć mało prawdopodobne ze względu na bardzo ograniczone występowanie znajdowanych martwych ryb oraz charakter rzeki (szybki nurt, zacienione koryto). Niestety bez przeprowadzenia badań wody oraz samych ryb nie jesteśmy w stanie wyjaśnić skąd w Białej Przemszy wzięły się śnięte ryby.

śnięta ryba

Mamy wielką prośbę do kolegów wędkarzy łowiących na Białej Przemszy, aby każdy przypadek znalezienia martwych ryb w rzece zgłaszali bezpośrednio do:

Dział Ochrona Wód PZW Katowice – tel.: 032 203 84 92, 032 203 81 12

lub ewentualnie:

Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy – 512 499 596, kontakt@bialaprzemsza.pl

 

Udostępnij