Tarliska Centurii

W wodach zlewni Białej Przemszy przybyło znowu dobrych kilkadziesiąt metrów bieżących potencjalnych tarliska pstrąga potokowego i innych ryb litofilnych. 28 września członkowie i sympatycy SPBP, z pomocą koparki i jej doświadczonego operatora, wykonali kawał dobrej roboty, tworząc szereg kamiennych bystrzy na dnie potoku Centuria, prawego dopływu Białej Przemszy.

Prace na Centurii planowane byly już od ubiegłego roku. Wtedy to bowiem dostaliśmy niezbędne pozwolenia i pozytywne opinie dotyczące prac. Zadanie było podzielone niejako na dwa etapy: etap małopolski i śląski, a to dlatego ponieważ Centuria płynie na terenie obu tych dwóch województw. Prace na terenie województwa śląskiego zostały wsparte dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (4400 zł) i tak naprawdę dzięki tej dotacji to właśnie na śląskim odcinku cieku powstały najlepsze miesjca tarłowe dla ryb litofilnych.

Końcowy efekt to osiem kamiennych bystrzy utworzonych w różnych miejscach cieku. Najdłuższe i najbradziej efektowne znajduje się na końcowym odcinku Centurii, zaledwie 200 metrów przed jej ujściem do Białej Przemszy (zdjęcie niżej).

W sumie do Centurii trafiło ponad 50 ton żwiru oraz kilka ton otoczaków. W pracach nad wodą wzięło udział ponad 20 osób. Wszystkim uczestnikom akcji gorąco dziękujemy!

 521

1381

5219

13828

138

uklad_pionowy

Udostępnij