Kolejne tarlisko na Sztole

W dniu 22 sierpnia członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy siłą mięśni stworzyli kolejne już tarlisko na przyujściowym odcinku rzeki Sztoły. Do wody powędrowało ok. 6 ton żwiru co wystarczyło do zagospodarowania ok. 15m wąskiej w tym miejscu rzeki.

Na uwagę zasługuje nieoceniona pomoc i zaangażowanie młodszych adeptów wędkarstwa. Dzieciaki pomagały jak tylko mogły bawiąc się przy tym wyśmienicie.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę że te 15m żwiru to kropla w morzu. W najbliższej przyszłości, miejmy nadzieję uda się utworzyć kilka dużych tarlisk nie tylko na Sztole ale również w samej Białej Przemszy zapewniających odpowiednie warunki do rozwoju ikry pstrąga potokowego.

To niewielkie tarlisko na Sztole powstało w trakcie likwidacji wyrwy brzegowej wykonanej w ramach konserwacji cieków i urządzeń melioracji podstawowych przez ŚZMiUW Katowice – Biuro terenowe w Zawierciu.

Uczulam Kolegów wędkarzy łowiących na Białej Przemszy, Kanale Szczakowskim, Sztole i pozostałych dopływach aby nie brodzili w żwirowatych płaniach zwłaszcza w okresie od późnej jesieni aż do wiosny. Nieumyślnie można zniszczyć dojrzewającą w tych miejscach ikrę.

Obecnie na omawianym odcinku istnieje całkowity zakaz połowu ryb.

Udostępnij