Trash chellenge

Tegoroczna akcja #trashchellenge została zapoczątkowana oddolnie, a w jej rozpowszechnieniu pomogły media społecznościowe. Na początku marca 2019 roku Byron Roman opublikował na swoim koncie na Facebooku zdjęcie przed i po sprzątaniu bardzo zaśmieconego miejsca, zachęcając do podjęcia wyzwania. W ten sposób zapoczątkowana akcja szybko zyskała na popularności.

Na początku kwietnia w akcję włączyli się mieszkańcy Sławkowa, którzy w liczbie 60 osób, wspólnie z  Panem Prezydentem Rafałem Adamczykiem, zebrali 300 worków śmieci. Również w kolejnych dniach przybywało zdjęć i informacji publikowanych w mediach społecznościowych z miejsc położonych w dorzeczu Białej Przemszy.

W akcję sprzątania terenów w samej rzece i na jej brzegach włączyli się także kajakarze. 6 kwietnia w Sławkowie odbyło się trzecia edycja kajakowego sprzątania Białej Przemszy zorganizowane przez Kajaki Przemsza oraz Sławkowską Grupę Biegową „Samo się nie przebiegnie”.  Tydzień później odbyło się sprzątanie rzek Sztoły i Białej Przemszy z kajaków. Organizatorem tej akcji byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu wraz z Fundacją Kajakową TOŁHAJ – GDK.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o jednej akcji, tym razem ogólnopolskiej, kryjącej się pod hashtagiem: #RzekiWolneOdPlastiku. W ramach tej akcji w całej Polsce zebrano już ponad 500 worków śmieci z nad naszych rzek. Do tej pory brakuje na liście zgłoszeń z nad Białej Przemszy 😕, ale mamy nadzieję że wkrótce się to zmieni.

Wczesna wiosna to okres gdy wyraźnie widać jak zanieczyszczony jest świat wokół nas i jak bardzo zaśmiecone są nasze rzeki. Wszechobecne butelki PET, puszki i worki foliowe, zalegają tonami w lasach, na łąkach, nieużytkach i także na brzegach rzek. Tegoroczne akcje sprzątania oraz oddolne inicjatywy cieszą dodatkowo, ponieważ pokazują rosnącą świadomość w społeczeństwie oraz dużą potrzebę zmian i naprawy sytuacji.

Jeszcze raz zachęcamy wszystkich do włączania się w akcje #trashchellenge i #RzekiWolneOdPlastiku. 

Udostępnij