Żegnamy forum

Łukasz Drążewski, 12.07.2019

Czasy się zmieniają, pewne rzeczy tracą na atrakcyjności, inne zyskują. Nasze forum na bialaprzemsza.pl, miejsce od którego wszystko się zaczęło, również się zmieniało. Na początku, mocno powiązane ze stroną, przyciągało nawet ponad 300 użytkowników w ciągu jednego roku, a miesięcznie forum odwiedzało nawet 100 zarejestrowanych osób. Bo początkowo forum było całkowicie zamknięte i dostać na nie można było się tylko po zarejestrowaniu.

Warto dodać że spore grono osób odwiedzających forum było bardzo aktywnych. Pojawiały się relacje wędkarskie, opisy wypraw ale także dziesiątki albo i setki pomysłów na to co i jak można robić nad naszą rzeką. Było to również miejsce wewnętrznej komunikacji członków stowarzyszenia.

Forum powstało wraz ze stroną pod koniec 2006 czyli ponad rok przed powstaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy. I bardzo pomogło w założeniu tego stowarzyszenia. To tam wszystko wspólnie organizowaliśmy. W 2014 roku forum i strona bialaprzemsza.pl zostały rozdzielone, co teraz, z perspektywy czasu oceniam raczej negatywnie. Z założenia rozdział ten miał na celu ułatwić prowadzenie strony i forum. Niestety, wielu użytkowników, przyzwyczajonych do starego forum i strony, nigdy nie pojawiło się na forum nowym.

Jednak to nie tylko zmiany na naszej stronie czy forum przyczyniły się do spadku ilości użytkowników. Generalnie wszystkie fora internetowe zaczęły słabnąć i tracić użytkowników gdyż ci zaczęli przechodzić w stronę coraz to popularniejszych mediów społecznościowych.

Nad zamknięciem forum zastanawialiśmy się już ostatnie dwa – trzy lata, głównie z powodu coraz mniejszej aktywności jego użytkowników. W tym roku statystyki nie pozostawiły złudzeń – z forum korzysta garstka osób. Znacznie więcej „odwiedzin” generowały boty i złośliwe oprogramowanie spamujące. Poziom zabezpieczeń naszego forum również pozostawiał wiele do życzenia, gdyż nie zmieniał się od czasów jego wyodrębnienia, a z czasem mogło być tylko gorzej. Decyzja mogła być więc tylko jedna – zamknięcie forum.

Dziękuję więc wszystkim użytkownikom którzy w ciągu tych kilkunastu lat współtworzyli z nami Forum Przyjaciół Białej Przemszy. Dziękuję za wszystkie konstruktywne posty, za wszystkie fantastyczne relacje i zdjęcia. Dziękuję za całą bezcenną aktywność. Osobiście zawsze ceniłem aktywność osób na forum. To nie to samo co wpisy na portalach społecznościowych, które po dwóch dniach znikają w czeluściach internetu. Forum wymagało od użytkowników trochę wysiłku, skupienia i kultury, a napisane posty tworzyły często serię ciągnących się latami wpisów. Osobiście bardzo się cieszę że dyskusje które tam prowadziliśmy były na wysokim poziomie. Czas spędzony na forum nigdy nie był więc czasem straconym. I za to Wam jeszcze raz dziękuję!

Łukasz Drążewski

Udostępnij